Canadian Brass

Prvotřídní žesťový kvintet Canadian Brassmá za sebou vystoupení prakticky ve všech významných světových sálech, jeho koncerty shlédly stovky milionů televizních diváků, prodal přes dva miliony alb a významně přispěl do repertoáru žesťového kvintetu téměř šesti stovkami nových skladeb a aranží. Jeho členové získali v roce 2000 jedno z nejvýznamnějších ocenění Best Classical Echo Award za nahrávku Bachových Goldbergových variací, jsou držiteli italské ceny Red Rose, tří nominací na Grammy, kterou v roce 2000 obdrželi za nahrávku hudby skladatele Petera Schickeleho. Mají na svém kontě i neuvěřitelných 15 nominací na kanadskou cenu Juno a patří mezi soubory, které kanadská vláda oficiálně zve k důležitým státním oslavám a které se staly celosvětovým ambasadorem svého žánru. Byli prvním žesťovým souborem, jenž absolvoval turné v Číně a jako první žesťový soubor vystoupili na hlavní scéně Carnegie Hall. Jejich podíl na pozvednutí žánru žesťového kvintetu na současnou úroveň je zcela zásadní.

Kvintet Canadian Brass tvoří pět mimořádných talentů: vizionářský zakladatel, legenární hráč na tubu i podnikatel v jedné osobě Chuck Daellenbach, spolu se čtyřmi nejlepšími žesťaři další generace - Caleb Hudson a Christopher Coletti (trumpety), Achilles Liarmakopoulos (trombon) a Jeff Nelsen (lesní roh). Každý z nich je nesmírně muzikální a k neuvěřitelným technickým dovednostem přidává navíc kreativitu se smyslem pro humor. Ten se stal charakteristickým znakem jejich koncertů, které si navíc všichni členové dokáží náležitě užít. 

Všestrannost a charisma tohoto souboru je bezkonkurenční. Ať jsou jejich úspěchy sebevětší, tito skvělí hráči neustávají v inovování a rozšiřování  repertoáru, čímž  mimo jiné uspokojují širokou základnu příznivců po celém světě. Neváhají využívat i moderní média a aktivně vést mladé hráče.

Canadian Brass má ve svém rozmanitém repertoáru jak žesťovou klasiku, tak i rozsáhlou sbírku vlastních skladeb. Hrají tak díla renesančních a barokních mistrů, klasické i současné skladby, pochody, populár, ragtime, Dixieland, latinu, jazz, big bandový repertoár, muzikálové melodie, křesťanské písně nebo standardy. Začínali s úzkým repertoárem, ale postupně vytvořili, ať už přepisováním, aranžemi nebo díky novým skladbám přímo na zakázku přes 600 děl, jak už jsme zmínili. Psali pro ně skladatelé jako Michael Kamen, William Bolcom, Gary Kulesha, Lukas Foss, Peter Schickele, Sonny Kompanek a další. Kvintetu Canadian Brass se tak podařilo oživit repertoár pro dříve zanedbávanou skupinu nástrojů a stát se všestranným souborem, který může hrát vše od Gabrieliho po Gershwina. Také je třeba zmínit, že sehráli důležitou roli při přiblížení hudby Scotta Joplina dnešnímu publiku.

Mnoho mladých hudebníků čerpá z řady jejich vzdělávacích DVD a videí na kanálu YouTube. Od založení souboru v roce 1970 přiměl jejich přístup mnohé konzervatoře a hudební školy přehodnotit, jakým způsobem vedou budoucí generace hudebníků.

Jejich nejenom pódiová vystoupení najdete na YouTube, Facebooku, Twitteru (@CanadianBrass), Flickru nebo na webových stránkách CanadianBrass.com.

 

 

Foto: Daniel D'Ottavio