Ramón Vargas

je jedním z předních a nejžádanějších světových tenorů naší doby.
Narodil se v Mexico City, jako sedmý z devíti sourozenců. Zpívá od deseti let, kdy začal navštěvovat chlapecký sbor při bazilice ve svém domovském městě. Studoval u Antonia Lopeze a Ricarda Sancheze v Mexico City na Hudebním institutu.
Když v roce 1982 zvítězil v pěvecké soutěži Carla Morelliho, záhy debutoval v mexickém Monterrey v Haydnově komické opeře Lékárník. Prudký vzestup nastal v roce 1983, kdy byl pozván mexickým dirigentem Eduardem Matou ke ztvárnění role Fentona ve Verdiho opeře Falstaff a následně Dona Ottavia v Mozartově Don Giovannim. Když v roce 1986 zvítězil v soutěži Enrica Carusa v italském Miláně, přestěhoval se do Rakouska, kde dokončil studium zpěvu u profesora Leo Müllera ve škole Vídeňské státní opery. V roce 1990 potkal v Miláně proslulého učitele Rodolfa Celletiho, který se od té doby stal jeho hlasovým koučem.
Mezinárodní debut Ramóna Vargase se odehrál v roce 1992, kdy ho New Yorská Metropolitní opera požádala, aby zaskočil za Luciana Pavarottiho a odehrál po boku June Anderson roli Edgarda. A další úspěchy následovaly brzy poté, v roce 1993 v La Scale, kde zpíval Fentona, řídil Riccardo Muti. V současné době pravidelně účinkuje a je váženým hostem všech významných operních domů světa, např. divadla Colón v Buenos Aires (Favoritka), londýnské Královské opery (Maškarní ples, Bohéma, Rigolleto, La traviata), milánské La Scaly (Falstaff, Rigoletto, La traviata), newyorské Metropolitní Opery (Attila, Bohéma, Lazebník sevillský, La Cenerentola, Nápoj lásky, Lucie z Lammermooru, Rigoletto, La traviata), Opery San Francisco (Maškarní ples, Nápoj lásky, Lucie z Lammermooru), Vídeňské státní opery (Bohéma, Nápoj lásky, Lucie z Lammermooru, Marie Stuartovna, Robert Devereux), Veronské arény (Lazebník sevillský, Rigoletto) a dalších operních domů.
Kromě operní kariéry je také uznávaným koncertním sólistou s rozsáhlým repertoárem sahajícím od italských klasických děl po romantické francouzské písně nebo díla mexických a španělských skladatelů 19. a 20. století. V roce 1998 uvedl v La Scale recitál, ve kterém se jeho pojetí populárních mexických písní setkalo s nadšením a následnými impozantními koncerty napříč Evropou a Mexikem.
Z četných ocenění jmenujme:

  • „Lauri-Volpi Award“, nejlepší operní pěvec v Itálii za rok 1993
  • „Gino Tani Award for the Arts“ za rok 1995
  • Umělec roku 2000, cena udílená britským magazínem Opera Now
  • Od roku 1999 je zván pravidelně  jako jeden z nejlepších tenorů na Rakouské hudební slavnosti.
  • V roce 2001 získal ECHO Klassik 

S manželkou Amalií a syny Fernandem a Rodrigem žije ve Vídni.