Ilya Mashkevich

U rodáka z kyrgyzstánské metropole Frunze (dnešního Biškeku) se projevilo mimořádné hudební nadání už v raném dětství. Věnoval se hře na klavír a v patnácti letech začal snít o kariéře dirigenta.  Mezi lety 1966 a 1971 byl posluchačem konzervatoře v Gorki, kde se stal sbormistrem. Ve svých studiích dirigování pokračuje v tehdejším Leningradě u profesora Musina a zařazuje se po bok mnohých jeho studentů, třeba Gergieva a Těmirkanova, sklízejících úspěch po celém světě.
Ještě předtím, než ukončil studia, přijal pozvání Kyrgyzstánského symfonického orchestru televize a rozhlasu. Dirigoval také řadu operních a baletních představení ve Frunzské opeře, namátkou Evžena Oněgina, Pikovou dámu, Labutí jezero a další.
Ilya Mashkevich tehdy podnikal mnoho koncertních tour po republikách Sovětského svazu, řídil koncerty s vynikajícími sólisty jako je Taťjana Nikolajeva nebo Alexej Nasedkin.
V roce 1987 založil Komorní orchestr při Kyrgyzstánské filharmonii, v té době již však vážně uvažoval o emigraci. O tři roky později odešel do Izraele, poté do Belgie, kde v současnosti žije.
V roce 1994 se vrací do Moskvy s hudbou Ianise Xenakise a jeho představení s přítomností samotného autora zaznamenávají fenomenální úspěch. Následuje turné po Japonsku, na kterém řídí Tokijskou filharmonii a Nagojskou filharmonii.
Ilya Mashkevich dokonale zvládá rozsáhlý repertoár od Haydna a Mozarta po Prokofjeva a Xenakise. Má chuť a odvahu uvádět také ne tak často hrané autory a díla.
Kritici oceňují Mashkevichovo „hluboké ponoření do studia partitury a jeho osobité podání hudby posluchačům“. „Jeho řízení orchestru je vždy zajímavé a originální!“
Vedle toho, že přijímá pozvání orchestrů na hostování, se v současnosti Ilya věnuje vedením mistrovských kurzů dirigování v Belgii a Francii. Začal také komponovat hudbu divadlo a film. Je autorem scénické hudby pro adaptaci Čechovových Tří sester (Paříž, 2018) a divadelní hru H. Bakera „Deep Wives / Shallow Animals“ (Paříž, Berlín 2010–2011).  Živým projektem je nyní hudebně divadelní show pro mládež „I want to be great“, jehož autorkou a režisérkou je Ilyova dcera, herečka Natasha Mashkevich.