Aleš Bárta

je jedním z nejúspěšnějších českých varhaníků. Svá studia zahájil na brněnské konzervatoři u prof. Josefa Pukla a pokračoval na pražské Akademii múzických umění ve třídě doc. Václava Rabase. Již při studiu se stal úspěšným účastníkem domácích a později mezinárodních soutěží. Je vítězem Mezinárodní varhanní interpretační soutěže Antona Brucknera v Linci 1982, laureátem Mezinárodní varhanní soutěže Franze Liszta v Budapešti 1983 a absolutním vítězem Mezinárodní varhanní soutěže Pražského jara 1984. Jeho koncertní repertoár obsahuje stěžejní díla světové i české varhanní tvorby od baroka po současnost. Jako sólista vystupuje s předními  symfonickými (Česká  filharmonie, Český národní symfonický orchestr, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu) i  komorními orchestry (Virtuosi di Praga, Pražský komorní orchestr). Spolupracuje s předními sólisty (Gabriela Beňačková, Miroslav Kejmar, Radek Baborák, Sergej Kopčák,  Ivan Kusnjer, Joseph Alessi)  a dirigenty (Eliahu Inbal, Ken-ichiro Kobayashi, Zdeněk Mácal, Miroslav Válek, Ondrej Lenárd).

Koncertoval v Rakousku, Maďarsku, SRN, Francii, Španělsku, Švýcarsku, Finsku, Itálii, Belgii, Rusku, Turecku, USA, Japonsku a Číně. Vystoupil na mezinárodních festivalech v Tokyu, Londýně, Curychu, Berlíně, Lipsku, Avignonu, Madridu, Hong Kongu, Istanbulu, Budapešti a Bratislavě.  Během svého turné v Japonsku v roce 1998 otevíral svými dvěma recitály novou koncertní síň v Yokohamě. Je pravidelným hostem festivalů Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Janáčkův máj a Mezinárodního hudebního festivalu Brno. Pravidelně spolupracuje s Českým  rozhlasem, od roku 1995 je „Sólistou Symfonického orchestru Českého rozhlasu“. Uvádí premiéry soudobé varhanní hudby /Jiří Teml, Otomar Kvěch, Juraj Filas, Otmar Mácha, Ilja Hurník/.

 Aleš Bárta nahrává m.j.  pro gramofonové firmy  Arco Diva, Supraphon a japonské společnosti Pony Canyon a Octavia Records. Natočil 30 sólových kompaktních disků, za které získal četná ocenění (Zlatá deska Supraphonu, Cena Harmonie, Cena Českého hudebního fondu). Jeho první CD pro firmu Pony Canyon - J. S. Bach: Organ Works  - získal v Japonsku v konkurenci předních světových sólistů a orchestrů titul "nahrávka roku" (1995). Na základě tohoto úspěchu natočil pro tuto gramofonovou společnost kompletní varhanní dílo J.S.Bacha na 16 CD. Nedávno dokončil unikátní projekt třech CD pro japonskou firmu Octavia Records, a sice nahrávku 7.,8., a 9. Symfonie A. Dvořáka.

V roce 2013 vystoupil na třech koncertech v brazilském Sao Paulu a na zahajovacích koncertech sezony České filharmonie v Praze (L.Janáček: Glagolská mše).

V roce 2014 byl hostem festivalu Smetanova Litomyšl /Ruská hudba/ a koncertoval v Japonsku.

V roce 2015 natočil s Českou filharmonií Symfonii pro varhany a orchestr A.Downese, koncertoval v Rakousku s trumpetistou Guy Touvronem (koncert na počest Maurice Andre) a vystoupil v Bruselu (koncert pro české zastoupení v Bruselu a EU). 

V nedávné době vystupoval jako sólista Symfonického orchestru Kyoto (Kyoto, Osaka), Petrohradské filharmonie (Petrohrad),  České filharmonie, Symfonického orchestru Českého rozhlasu (Praha) a Slovenské filharmonie (Bratislava). Představil se také na samostatném recitálu v Paříži.

V únoru 2019 vystoupí na samostatných recitálech v Japonsku (Kyoto, Yokohama).